Čo môžete jesť, aby ste lepšie premýšľali? Rada lekára

Keď hovoríme o funkcii mozgu, zvyčajne myslíme na aspekty, ako je pozornosť, pamäť, učenie, plánovanie a riešenie problémov. Ale napadlo vás niekedy, že schopnosť myslenia a rýchlosť reakcie závisia od toho, čo jeme?

Lekár z HappyDerm Medical Center poznamenáva, že pri plánovaní našej stravy je dôležité pamätať na výživu mozgu.

Čo potrebuje mozog?

Kyslík. Budete potrebovať produkty, ktoré zlepšujú krvný obeh v mozgu a obsahujú železo.

Antioxidanty – látky, ktoré chránia bunky pred účinkami voľných radikálov.

Minerály (zinok, jód, železo, horčík, selén) zabezpečujú fungovanie enzýmov.

Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú zlepšiť krvný obeh v mozgu a stimulujú zrýchlenie nervových spojení. Potláčajú tiež syntézu stresového hormónu kortizolu a pomáhajú predchádzať starnutiu mozgových buniek, čím znižujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Vitamíny hrajú tiež dôležitú úlohu vo výžive mozgu.

Napríklad, vitamín B1 Poskytuje výživu mozgu, podporuje dobrú pamäť a jasnosť myslenia.

Vitamíny B2 a B6 stimulovať duševnú aktivitu, zlepšiť kognitívne funkcie a tonizovať krvné cievy.

Vitamín B4 (cholín) je dôležitý pre tvorbu neurotransmiteru acetylcholínu, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu pamäte a funkciu svalov.

Vitamín B6 Pomáha vám sústrediť sa a predchádza depresii.

Vitamín B9 (kyselina listová) urýchľuje duševné procesy a podporuje tvorbu serotonínu – „hormónu radosti“.

Vitamín B12 podporuje efektívne fungovanie centrálneho a periférneho nervového systému a tiež znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Vitamín D3 chráni nervové bunky a podieľa sa na výžive neurónov.

Vitamíny C A beta karotén chráni neuróny pred predčasným starnutím.

Koenzým Q10 tiež urýchľuje spracovanie signálov vstupujúcich do mozgu a má pozitívny vplyv na jeho fungovanie.

Aké potraviny by ste mali zaradiť do svojho jedálnička?

Listová zeleň, ako je kel, špenát a brokolica, sú bohaté na vitamíny B, C a K, betakarotén, železo a rastlinné bielkoviny. Pravidelná konzumácia listovej zeleniny stimuluje duševné schopnosti.

Mastné morské ryby, vrátane lososa, tuniaka, sleďa, sardiniek a makrely, sú vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín. Obsahuje tiež:

  • vitamín B12;
  • selén;
  • zinok;
  • železo;
  • jód.

Konzumácia takýchto rýb pomáha zlepšovať pamäť a myslenie.

Bobuleovocie ako maliny, černice, čučoriedky, jahody a čerešne sú zdrojom vitamínov C a K, ale aj vlákniny. Sú bohaté na flavonoidy – rastlinné pigmenty, ktoré majú antioxidačné vlastnosti a posilňujú steny ciev.

Orechy, vrátane vlašských orechov, para orechov a mandlí, obsahujú omega-3 mastné kyseliny, vitamíny B a E a minerály vrátane horčíka, zinku, selénu a fosforu. Orechy sú považované za prírodné antidepresívum.

Tekvicové semiačka sú výborným zdrojom zinku, horčíka, omega-3 mastných kyselín a vitamínov A a E. Zlepšujú pamäť, regulujú činnosť srdca a zvyšujú odolnosť organizmu.

horká čokoláda bohaté na flavonoidy, kofeín a minerály ako železo, mangán, meď a horčík. Tonizuje mozgové cievy, zlepšuje kognitívne funkcie a znižuje hladinu stresu.

Vajcia obsahujú vitamíny skupiny B, antioxidanty, tuky, cholín a selén. Pomáhajú zlepšovať pamäť a koncentráciu a tiež spomaľujú rozvoj demencie u starších ľudí.

Potraviny pre mozog sú známe potraviny. Pri tvorbe jedálneho lístka sa oplatí na ne pamätať, najmä v obdobiach, keď je potrebná zvýšená pozornosť a sústredenie.

Loading...
Slovo