Pestovanie bonsaja doma: praktický sprievodca, ako zabrániť jeho vyschnutiu

Krásu bonsaja môže byť ťažké zachovať, ale niektoré opatrenia môžu skutočne zmeniť!

Každý bude závidieť kamarátke, ktorá sa môže pochváliť sviežim bonsajom vo svojej obývačke, no možno sme sa touto cestou vydali už niekoľkokrát a jeden sme si priniesli domov, no bez veľkého úspechu. V skutočnosti môže byť starostlivosť o bonsaje ešte komplikovanejšia ako v prípade inej bežnej izbovej rastliny, vyzbrojiť sa trpezlivosťouvšak, mohli sme túto prekážku prekonaťstačí poznať niektoré konkrétne kľúčové kroky.

Keď sme sa o tejto rastline dozvedeli, uvedomíme si, že starostlivosť o ňu nie je až taká nemožná a Bonsai sa môžu stať aj skvelým darčekom, ktorý môžeme dať sami sebe, možno s ohľadom na Vianoce. V skutočnosti najťažšiu časť už zvyčajne robí obchodník a spočíva v modelovaní rastliny tak, aby zostala miniatúrna, ale údržba je rovnako dôležitá a musí sa vykonávať premysleným spôsobom.

Bonsaje doma, tentoraz už nezomrú, len dodržujte tieto pravidlá

Tieto rastliny sú ovocie japonskej tradície ale aj v Taliansko sa teraz stali veľmi populárnymi. Darovať bonsaj je dobré znamenie a zvyčajne sa preto pri otvorení obchodu alebo po kúpe nového domu pravdepodobne ocitneme v situácii, keď sa musíme postarať o bonsai. Aj keď ste nikdy neboli skúseným záhradníkom, nemali by ste sa vzdávať, pretože táto rastlina môže s niekoľkými jednoduchými opatreniami bujne rásť vo vašich rukách.

Môžeme to vynechať pestovanie od nuly, začať od semena a prísť k bonsai je možné a veľmi uspokojivé, ale v závislosti od zvolenej rastliny môže byť táto cesta oveľa komplikovanejšia. Pre tých, ktorí by mali postarať sa o už „nasadený“ bonsaj namiesto toho je základom, z ktorého začať, vedieť, že pôda je základným prvkom. Tieto rastliny sú držané v malé plavidlá, aby sa zabezpečilo, že môžu zostať malé, malý pozemok, ktorý majú k dispozícii, sa preto bude musieť meniť pravidelnejšie ako v iných prípadoch.

Výborná pôda, perfektná poloha a zavlažovanie sú pre bonsaje nevyhnutné

Zvolená pôda musí byť dobrá zadržiavanie vody ale aj dostatočnú drenáž, musí byť dobre vetraná, aby sa zabezpečil kyslík ku koreňom a premnoženie dobrých baktérií. Je zrejmé, že túto pôdu bude potrebné správne zaliať, a to je tiež zásadný krok, ktorý často vedie k smrti bonsajov.

Príliš veľa vody môže spôsobiť veľmi nebezpečnú stagnáciu vody, ktorá môže viesť k hnilobe koreňov, ktorá ešte viac hrozí v malých bonsajových kvetináčoch. Dbajte na reguláciu vody, aby pôda nebola premočená na dlhú dobu sa tomuto problému vyhneme, najmä ak má črepník správnu drenáž.

Tiež umiestnenie je rozhodujúce, v skutočnosti sú tieto rastliny príliš často držané v nevhodných oblastiach domu, možno príliš blízko radiátorov, ktoré sú schopné vytvárať neustále zmeny teploty, alebo príliš ďaleko od správneho zdroja svetla. Užitočné môže byť aj poskytovanie dostatočného množstva života vonku na podporu bujnosti rastliny, ale samozrejme nikdy nie na páliacom slnku alebo v zovretí chladu. Jar a jeseň sú najlepšie obdobia na okysličenie vašich bonsajov, vždy dávajte pozor a často to monitorujte.

Hovoriac o dekantácia je však potrebná výmena pôdy každých 12 – 24 mesiacov, pričom výmena by sa mala najlepšie vykonať na jar, obdobie, v ktorom možno bez problémov prerezať aj korene. Toto pravidlo je nevyhnutný pre bonsaje mladšie ako 6 rokovjeden práve prinesený domov, preto bude takmer určite potrebovať takéto ošetrenie.

Na koniec, vyrastie bujný bonsaj, a preto bude potrebné ho orezať. Tento aspekt je základom starostlivosti o bonsaje a predstavuje faktor, ktorý dokáže urobiť z obyčajnej rastliny skutočne výnimočnú. Konáre a listy treba vždy odstrániť

Loading...
Slovo