Kamélie: Prečo ich anglické záhradníčky tak milujú? Pozrite sa

Kamélie sú ohromne ozdobné dreviny, ktoré pochádzajú z Ďalekého Východu a vyberať je možné zo zhruba 250 druhov. Sú to okrasné dreviny patriace do čeľade čajovníkovitých. Vďaka svojej obľúbenosti je rastlina už stovky rokov v rukách záhradníkov a šľachtiteľov, ktorí svojou neskrotnou túžbou a usilovnosťou dokázali rozšíriť paletu kamélií o stovky odrôd a hybridov.

Zdroj: Youtube

Kyslomilné krásky

Všetkým bez výnimiek učarujú nádherné a často bohaté kvety, ktoré sa na stromčekoch objavujú predovšetkým v máji a júni, vzhľadom na veľké množstvo druhov a odrôd existujú aj také, ktoré kvitnú častejšie, dlhšie alebo niekoľkokrát do roka. Najčastejšie pestovaná japonská kamélia vyžaduje pohostinné stanovište a tiež dostatok vlahy. Rovnako ako azalky a rododendrony aj kamélie sú kyslomilné a vyžadujú pH medzi 4,5 až 5,5. Aj to by ste určite dokázali rastline zaistiť, tak kde je ten kameň úrazu?

Do miernej zimy

Kamélie sú síce čiastočne mrazuvzdorné, ale často iba do -9 °C. Pre slovenských milovníkov kamélií to znamená starosti, ale pre Angličanov, ktorí majú zimy mierne ovplyvnené teplým golfským prúdom a počasím bohatým na zrážky, je táto nádherná drevina ideálna. Kamélie navyše milujú chládok a stále teploty bez veľkých výkyvov aj počas leta.

Náročné citlivky

Aj v slovenských podmienkach je možné kamélie pestovať vo veľkých nádobách as vedomím toho, že nedorastú viac ako dvoch metrov. Aj keď je letnenie možné, viac-menej celoročným stanovišťom musí byť skleník alebo zimná záhrada, pretože rastlina potrebuje ochrániť, ale vyššie izbové teploty jej tiež nesvedčia.

U nás preto platia za citlivky, ktoré sú veľmi náročné, ale svojich šikovných opatrovníkov každý rok bez výnimky potešia fantastickými kvetmi, ktorými je celá rastlina doslova obsypaná. Pokiaľ im máte čo ponúknuť, vyskúšajte ich pestovanie, za vašu starostlivosť sa skutočne bohato odvďačí.

Súvisiace články

Zdroje:,

Loading...
Slovo