Najlepšie bylinky na pomoc pri depresii

Keď vás trápia starosti, depresia a stres, vyskúšajte nejaké prostriedky, ktoré vám môžu zlepšiť náladu. Niektoré rastliny preukázali svoju účinnosť pri znižovaní emocionálnych porúch a môžete ich konzumovať, keď vás prepadnú depresívne stavy.

Svätý Ján

Príčetnosť, ktorá sa po stáročia používa na rôzne zdravotné problémy, pomáha bojovať proti depresívnym stavom. Jedna z rastlinných zlúčenín, hyperforín, má antidepresívny a upokojujúci účinok. Ľubovník je indikovaný pri ľahkých a stredne ťažkých depresiách, nie pri ťažkých formách. Je dobré vedieť, že rastlina môže interagovať s niektorými perorálnymi kontraceptívami, antivirotikami, antikoagulanciami a syntetickými antidepresívami.

Rastlina sa podáva ako nálev, na prípravu ktorého potrebujete 25 g sušenej ľubovníka bodkovaného (alebo 35 g čerstvej) na 500 ml vody. Môžete konzumovať 2 šálky infúzie denne.

Prečítajte si tiež:

Mučenka

Táto liečivá rastlina, známa aj ako mučenka, je známa svojimi výhodami, pokiaľ ide o zlepšenie duševného stavu, zníženie emocionálnych porúch, v boji proti úzkosti a stresu. Je nápomocný aj proti nespavosti a zmierňuje príznaky menopauzy. Je bohatý na triesloviny, flavonoidy, kumarín a glycín s antioxidačným a protizápalovým účinkom. Nie je indikovaný tehotným a dojčiacim ženám, ani deťom do 6 rokov, ani osobám, ktoré sa chystajú na chirurgický zákrok. Mučenka sa môže podávať vo forme nálevu, tinktúry, kapsúl (1 denne). Nálev pripravíme z 2 čajových lyžičiek rastliny na 200 ml vody a necháme 15 minút lúhovať. Pite 2 šálky denne, najlepšie popoludní a večer.

Roine

Považuje sa za prírodné sedatívum, divizna zlepšuje psycho-emocionálny stav, upokojuje nervozitu, rozrušenie a znižuje úzkosť. Ak chcete využiť tieto účinky, môžete vyskúšať infúziu rosinity získanej z 2 čajových lyžičiek rastliny na 1 šálku s 200 ml prevarenej vody. Nechajte 5-10 minút lúhovať. Proti nespavosti, nervozite či nepokoju si môžete namasírovať ruky a spánky niekoľkými kvapkami pupalkového esenciálneho oleja rozpusteného v troche rastlinného oleja. Konzumácia feniklu nemá v odporúčaných dávkach žiadne nežiaduce účinky, rastlina je však kontraindikovaná pre tehotné a dojčiace matky.

Pre výraznejší účinok v zmysle zlepšenia psycho-emocionálneho stavu môžete ľubovník bodkovaný spájať s ľubovníkom a mučenkou.

Valeriána lekárska

Valeriána, známa pre svoje anxiolytické (protiúzkostné) účinky, je vďaka svojmu sedatívnemu pôsobeniu prospešná aj pri poruchách spánku spôsobených stresom. Je indikovaný aj pri hypertenzii spôsobenej stresom, pri nervozite, depresii a neuralgii. Nálev z valeriány, získaný z lyžice rastliny na 200 ml vriacej vody, sa pije večer na podporu spánku. Na emocionálnu a neuropsychickú rovnováhu môžete vyskúšať aj tinktúru valeriány lekárskej: 3x denne užívajte 20-25 kvapiek zriedených v 100 ml vody.

Chmeľ

Chmeľ, základná zložka piva, je tiež cennou liečivou rastlinou. Od dávnych čias sa chmeľové šištičky používali na sedatívne pôsobenie. Chmeľ je indikovaný na zníženie nervovej dráždivosti, rastlina má tiež spazmolytické, diuretické a sťahujúce účinky. Pre upokojujúci účinok sa odporúča nálev získaný z jeden a pol lyžice chmeľových šištičiek na 200 ml horúcej vody. Pije sa počas dňa, v 3 porciách.

Loading...
Slovo