Venujte mu pozornosť! Symptóm rakoviny, ktorý sa vyskytuje pri jedle

Rakovina či onkologické ochorenia sú často označované za metlu 21. storočia. Existuje mnoho rôznych typov rakoviny, z ktorých niektoré nemajú žiadne príznaky, kým nie je príliš neskoro.

Rakovina žalúdka môže byť diagnostikovaná včas podľa určitých príznakov

V iných môžu byť znaky jasne vyjadrené a človek im nemusí venovať pozornosť. To je dôvod, prečo sa onkologické ochorenia v neskoršom štádiu ťažko zisťujú.

Zároveň je dobré venovať pozornosť aj príznakom, ktoré sa na prvý pohľad zdajú neškodné. Jeden z nich sa objaví počas kŕmenia.

Podľa britskej neziskovej organizácie Cancer Research UK, ktorá sa zaoberá výskumom rakoviny, sú najčastejšie príznaky rakoviny tieto:

neustála únava;
prírastok alebo strata hmotnosti;
hrudky pod kožou;
pretrvávajúci kašeľ;
zmena funkcie čriev alebo močového mechúra.

Jedným z príznakov rakoviny, ktorý ľudia často ignorujú, sú ťažkosti s prehĺtaním jedla, hovorí Ann Marie Lennon z Johns Hopkins University v USA. Ďalším takýmto príznakom, ktorý sa prehliada, je pocit plnosti, aj keď ľudia takmer nejedia.

Porucha v procese prehĺtania potravy sa nazýva dysfágia. Podľa Lennona tento príznak môže, ale nemusí byť znakom rakoviny. Ak sa situácia s prehĺtaním jedla len zhorší, potom by ste sa mali určite poradiť s lekárom, aby ste zistili, či existuje rakovina alebo nie.

4 príznaky, ktoré naznačujú rakovinu kože

Lennon identifikoval 5 symptómov rakoviny, ktoré by sa nikdy nemali ignorovať, hoci niekedy to ľudia robia.

Aké sú tieto príznaky?

Ťažkosti s prehĺtaním jedla alebo pocit sýtosti počas jedla;
Ťažké dýchanie;
krvácajúca;
Hrudky pod kožou;
Zmeny v normálnych telesných funkciách.

Ak sa všetky vyššie uvedené príznaky začnú objavovať príliš často a situácia sa len zhorší, potom by ste sa mali poradiť s lekárom.

Ak sa dýchavičnosť objavuje pri bežných činnostiach, ktoré si cvičenie nevyžadujú, tak to podľa vedca nie je normálne a môže ísť o príznak rakoviny.

Niektoré typy krvácania môžu naznačovať prítomnosť rakoviny, ale môžu byť aj príznakmi iných ochorení.

Odborník vysvetlil, či máme mäso pred varením umyť

Preto akékoľvek krvácanie spojené s kašľom, krvou v stolici alebo moči alebo nezvyčajným vaginálnym krvácaním by malo byť dôvodom na obavy a mala by sa určiť príčina.

Pokiaľ ide o hrčky pod kožou, môžu byť príznakom rakoviny aj iných chorôb. Podľa Lennona, ak dôjde k zmenám telesných funkcií, ako je náhla zápcha alebo hnačka, ťažkosti s močením alebo neúplné vyprázdňovanie, môže to byť aj signál z tela naznačujúci rakovinu. V tomto prípade je potrebná konzultácia s lekárom./

Dajte nám lajk aj na Facebooku, kde nájdete oveľa viac užitočného a zaujímavého čítania!

Loading...
Slovo