Prečo pestovať zeleninu bez rytia: Pomôžete dážďovkám a udržíte vlahu v záhonoch

Prečo rýľovať?

Rytie prevzdušní ťažké ílovité pôdy. Zvlášť pokiaľ do nich pri ňom zapravíte kompost, listovku, drobný štrk, piesok či drevené uhlie.

Prevzdušníte zošliapanú, udusanú pôdu. Odstránite zhutnené vrstvy pod povrchom a uľahčíte tak vsakovanie vody do hĺbky.

Rytím sťažíte život hrabošom. Zvlášť hlboké rytie, podobne ako hlboká orba, môže narušiť aj ich prípadné hniezda.

Pôdu obohatíte o živiny vrátane dusíka, pretože na povrch vynesené mikroorganizmy odumrú a tým ho sprístupnia pre rastliny. Ide však o dočasný efekt, s čím treba počítať.

Ľahšie sa zbavíte burín s dlhšími koreňmi, ktoré môžete súčasne s rytím odstraňovať. Rovnakým spôsobom vyberiete aj kamene – tie napríklad pri pestovaní koreňovej zeleniny pôsobia veľmi neblaho.

Pokiaľ do pôdy slimáci nakladli vajíčka, môže ich mráz zahubiť, ak sa vďaka rytiu ocitnú na povrchu pôdy.

Hrúdy spracované mrazom na jar ľahko rozdrobíte a pohrabete, čím získate jemný povrch pripravený na osiatie.

Dôkladné sa oplatí

Dvojité rytie pôdu skvalitní do hĺbky. A nemusíte ho vykonávať každý rok, stačí na začiatku pestovania alebo raz za pár rokov.

Veľmi prospešné je pred pestovaním koreňovej zeleniny. Riadok vyryte dvojnásobne široký a na polovici jeho dna ešte vyhĺbte ďalšie. Pôdu odkladajte vedľa na dno riadku, vložte kompost a pôdu vráťte. Rovnako postupujte aj na druhej polovici. Pôdu tak prehnojíte a prekyprite dôkladnejšie, aj vo vrstve, ktorá sa nachádza pod úrovňou bežného rytia a môže byť zľahlá. Pozor však na to, že menej úrodnú pôdu zo spodnej vrstvy by ste s tou hornou nemali miešať.

Ako ju obohatiť?

Aj pri jednoduchom rytí sa oplatí pôdu nielen prevracať, ale aj nakŕmiť. Zeminu z prvého vyrytého riadku odstráňte na kôpku alebo na koliesko. Do riadku nasypte kompost (prípadne piesok a listovku na odľahčenie, drevený popol či dolomitický vápenec na dodanie minerálov) a potom do neho prehádžte pôdu z riadku susedného. Rovnako postupujte aj ďalej. Posledný riadok naplňte pôdou, ktorú ste si nechali bokom.

Prečo neryť?

Zdroj: Youtube

Pokiaľ neprevracáte pôdu, nenarušíte zložité vzťahy miliárd pôdnych mikroorganizmov a húb, ktoré môžu pracovať vo váš prospech, pokiaľ majú pokoj.

Ľahké pôdy zbytočne nevystavíte erózii a ľahšiemu odplavovaniu živín.

Prevzdušnenie rytím síce dočasne prospeje rastlinám, ale neprospieva tvorbe humusu, a teda schopnosti pôdy zadržiavať vodu a dlhodobo si udržať úrodnosť.

Pokiaľ pôdu namiesto rytia pravidelne nastielate kompostom a mulčujete, jej schopnosť zadržiavať vodu naopak výrazne zvýšite a znížite jej vysychanie. To je obzvlášť s výhľadom na hroziace suchá a nerovnomerné zrážky veľmi dôležité.

Neprebudíte semená burín, ktoré pokojne a pokojne spia v hlbších vrstvách pôdy – kým sa nedostanú bližšie k svetlu, nevyklíčia.

Podporíte dážďovky, ktoré za odmenu vykonajú veľa práce za vás – pôdu prevzdušnia aj pohnoja. Chodbičkami ju prevŕtavajú až do hĺbky dvoch metrov, a umožňujú tak prístup vzduchu aj vody do spodných vrstiev pôdy. Často necestujú s prázdnou, ale pod povrch pôdy zaťahujú napríklad steblá pokosenej trávy, ktorú ste na povrch pôdy rozhodili. Upratujú tak a pôdu obohacujú.

Čo je na to potrebné?

Potrebujete zásobu kvalitného kompostu a mulčovacieho materiálu (trávy, slamy, sena či lístia). Bez nastielania pôdy zahradničení bez rytia dobre fungovať nebude. Avšak vrstvu mulča treba zjari dočasne odstrániť alebo ponechať veľmi tenkú, aby sa pôda prehriala. Rovnako pri priamom výseve je to nevyhnutné.

Pôdu by ste nemali zošliapávať – používajte cestičky medzi záhonmi, ktoré by nemali byť príliš široké.

K pleti budete potrebovať plecie očko alebo britvovú motyčku, ktorými buriny, ak sa objavia, podseknete korene, ale pôdu neobraciate. Úpornejšiu burinu možno vypliť rycími vidlami, ktoré sú rovnako šetrnejšie ako rýľ – pôdu iba nadvihnete a burinu vytiahnete. Rycími vidlami môžete pôdu tiež ľahko nakypriť bez toho, aby ste ju priamo obracali. Na podobný účel slúži aj takzvaný kypriaci hák.

Zdroj: časopis Receptár, ,

Loading...
Slovo