Jedovatý motýl na českých loukách? Poznejte vřetenušku!


Ostýcháte se štírů nebo hadů, ale motýly považujete za bezpečné? Opak je pravdou! Ano, i v České republice se můžeme setkat s jedovatými motýly. Seznamte se s vřetenuškou, která kromě krásy skrývá i zajímavý obranný mechanismus.

Představte si letní louku plnou rozkvetlých květin, na které se prohánějí barevní motýli. Zdánlivá idyla, která však může skrývat jedno nebezpečné překvapení. Vřetenuška, kterou můžete spatřit i na českých loukách, je krásný motýl s jedovatým tajemstvím.

Zdroj: Youtube

Jak ji poznat?

Vřetenuška je velmi atraktivní motýl, který se pyšní jasnými barvami. Její křídla zdobí kombinace černé, bílé, oranžové a žluté. Tyto výrazné barvy nejsou jen pro ozdobu, ale mají i praktický účel. Inzerují totiž toxicitu vřetenušky, což je jev známý jako aposematismus. Ptáci a jiní predátoři se rychle naučí spojovat tyto barevné vzory s nepříjemným a potenciálně škodlivým zážitkem, a tak se jim raději vyhnou.

Toxická je, protože…

Vřetenuška se stala jedovatou díky své stravě. Během larválního stadia se živí rostlinami z čeledi bobovitých (Fabaceae), z nichž získává toxické sloučeniny. Tyto toxiny pak skladuje ve svém těle a používá je k obraně proti predátorům. Ačkoliv tito jedovatí motýli mohou působit nebezpečně, pro nás lidi jsou zcela neškodní.

Je i užitečná!

Ačkoliv je vřetenuška jedovatá, je také užitečným obyvatelem našich zahrad. Je to skvělý opylovač, který napomáhá šíření květin na loukách. Navíc, díky své toxicitě a výstražnému zbarvení přispívá k udržení přirozené rovnováhy v ekosystému. Zkrátka, vřetenuška je nejenom krásný motýl, ale také fascinující a užitečný obyvatel našich luk.

Zdroj: atlaszvirat.cz, tisnovskenoviny.cz

Loading...
Slovo