Toto sú potraviny, ktoré orgány potrebujú!

Niektoré živiny sú nevyhnutné pre normálne fungovanie našich orgánov. Bez nich môžu nastať rôzne poruchy, preto je dobré ich zaraďovať do jedálnička čo najčastejšie.

Mozog: tučné ryby (losos, tuniak), orechy, rastlinné oleje, mliečne výrobky, farebné ovocie a zelenina, celozrnné výrobky

Antioxidanty, ktoré dodávajú ovociu a zelenine farbu, udržujú zdravie mozgových buniek, preto jedzte paradajky, mrkvu a bobule čo najčastejšie. Mliečne výrobky sú zdrojom bielkovín, potrebných pre fungovanie mozgu, ale aj vitamínov B2 a B12, ktoré majú dôležitú úlohu v intelektuálnom rozvoji. Na dobrej kondícii mozgu sa podieľa aj olivový olej a olej z hroznových jadierok (obsahujú vitamín E, ktorý neutralizuje voľné radikály). Celé zrná zase udržujú zdravie centrálneho nervového systému.

SRDCE: pomaranče, kiwi, jahody, kapusta, špenát, hrozno, paradajky, losos, celozrnné výrobky, rastlinné oleje (olivový)

Strava bohatá na zeleninu a ovocie môže znížiť riziko srdcového infarktu a mŕtvice o štvrtinu. Najviac indikované sú tie s obsahom vitamínu C (pomaranče, kiwi, jahody, kapusta), pretože pomáha posilňovať cievy. Vitamín E prítomný v rastlinných olejoch dokáže zabrániť tvorbe zrazenín (rovnaký účinok má cesnak) a mastné kyseliny z tučných rýb (losos) majú ochranný účinok pred infarktom. Celé zrná zase môžu udržať hypertenziu na uzde.

PĽÚCHA: brokolica, kapusta, karfiol

Krížová zelenina (kapusta, brokolica) je ideálna pre zdravie pľúc a ponúka ochranu pred rakovinou v tomto orgáne. Priaznivý účinok sa pripisuje zlúčenine (sulforafan), ktorá stimuluje protirakovinové gény a inhibuje malígny proces. Aby ste čo najlepšie využili prednosti tejto zeleniny, je vhodné ju konzumovať surovú (kapusta) alebo čo najmenej varenú, ideálne dusenú.

OČI: vajcia (žĺtok), citrusové plody, ryby, zelená zelenina, mrkva

Žĺtok obsahuje dva dôležité antioxidanty (luteín a zeaxantín), ktoré zabraňujú makulárnej degenerácii spôsobenej poškodením časti sietnice, čo je stav, ktorý je dôležitou príčinou slepoty u starších ľudí. Tieto antioxidanty sa nachádzajú aj v hrozne, broskyniach, špenáte, brokolici, hrášku, kivi a pomarančoch. Aby sa zabránilo vzniku makulárnej degenerácie, odporúča sa tiež konzumovať čo najviac potravín bohatých na vitamíny A (mrkva, paradajky, zelená zelenina, pečeň, mliečne výrobky, maslo), E (sója, rastlinný olej, orechy, celozrnné obilniny, zelená zelenina), C (citrusy, kiwi, petržlen) a zinok (ryby, mäso). Na prevenciu sivého zákalu je indikovaný aj vitamín C, zrakovej ostrosti prospievajú Omega-3 mastné kyseliny z rýb (makrela, losos) a vitamíny z B komplexu (mäso, mliečne výrobky).

PEČEŇ: cesnak, grapefruit, červená repa, mrkva, zelená listová zelenina

Cesnak obsahuje množstvo zlúčenín síry, ktoré aktivujú enzýmy prítomné v pečeni, ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny. Grapefruit je zase bohatý na ďalšie prospešné látky pre tento orgán, vrátane vitamínu C a iných antioxidantov, ako aj enzýmov s úlohou pri detoxikácii. Cvikla a mrkva sú prospešné aj pre funkciu pečene a zelená listová zelenina pomáha pečeni neutralizovať ťažké kovy, chemikálie a pesticídy.

OBLIČKY: brusnice, cibuľa, cesnak, zeler

Brusnice, ktoré sa považujú za „lekára na obličky“, sú bohaté na vitamín C a mangán. Tieto plody sú užitočné pri prevencii infekcií, ktoré sa vyskytujú v tomto orgáne. Brusnice redukujú oxaláty a fosfáty, čím poskytujú ochranu pred obličkovými kameňmi. Cibuľa a cesnak obsahujú kvercitín, antioxidant, ktorý zlepšuje funkciu obličiek. Dobrý na obličky je aj zeler, ktorý pôsobí močopudne a pomáha odstraňovať „odpad“ z tela.

KOŽA: mäso, tučné ryby, vaječný žĺtok, mliečne výrobky

Mäso obsahuje zinok, nevyhnutný prvok pre syntézu bielkovín a delenie buniek, ktorého nedostatok vedie k oneskorenému hojeniu a podporuje kožné problémy, ako je dermatitída alebo akné. Žĺtok je zdrojom vitamínu A, potrebného na reguláciu hladiny keratínu, proteínu, ktorý zabraňuje vysušovaniu a začervenaniu pokožky. Esenciálne mastné kyseliny v mastných rybách sú dôležité pre bunkové membrány pokožky, zabraňujú jej vysychaniu a senzibilizácii.

Pozri tiež:

Loading...
Slovo